Award winners

CDU is proud of the strong tradition of innovation and creativity shown by individuals and teams to improve the learning experience of students while setting a high standard of teaching, training and scholarly excellence.

The following staff have been recognised at a University, Territory or National level for their efforts and demonstrated commitment to learning and teaching.

Open All | Close All

Nathan Franklin
Award:
Vice Chancellor's Awards for Outstanding Contribution to Student Learning
Category: Innovative and effective approaches to online and flexible learning, teaching and training
Summary: In recognition of Nathan Franklin’s contribution to Indonesian language teaching and learning online and on-campus.

 

The Academic Language and Learning Success Program Team: Amanda Janssen, Roz Rowen, Coral Campbell
Award:Vice Chancellor's Awards for Outstanding Contribution to Student Learning
Category: Contributions that enhance student development, learning or research
Summary: In recognition of ALLSP’s tailor made intensive post-grraduate academic skills preparatory program which equips international Australian Awards students to excel through early engagement with academic demands.

 

Growing Our Own Team: Ben Van Gelderen, Therese Kersten, Amanda Sandery, Al Strangeways, Birut Zemits, Janice Crerar, Joel Rioux, Nici Humphry, Sue Smith
Award:
Vice Chancellor's Awards for Outstanding Contribution to Student Learning
Category: Approaches that are supportive and inclusive of a diverse student body
Summary: This award is in recognition of ‘Growing Our Own’ - a two way approach  to teacher preparation.  It is an innovative, collaborative approach to Indigenous initial teacher education in remote Northern Territory Schools.

Penny Wurm, Bronwyn Myers, Rohan Fisher, Sam Pickering, Pia Harkness
Award:
Vice Chancellor's Awards for Outstanding Contribution to Student Learning
Category: Approaches that are supportive and inclusive of a diverse student body
Summary:
 This award is in recognition of the Eastern Indonesian Field Intensive (EIFI), a cross-cultural multi-disciplinary international field experience that deepens learning, regionalises student perspectives and creates exciting employment and further study opportunities.

Jeswynn Yogaratnam, David Price, Danial Kelly, Dina Widyaputri Kariodmedjo, Ida Bagus Wyasa Putra, Arie Afriansyah
Award:
Vice Chancellor's Awards for Outstanding Contribution to Student Learning
Category: Approaches that are supportive and inclusive of a diverse student body
Summary: For innovative teaching of Indonesian and Australian law cross-jurisdictionally to enhance student experiential learning from a cross-cultural perspective.

 

Professor Martin Carroll et al
Award: Blackboard Catalyst Award - Exemplary Course
Summary: Awarded the Directors Choice Award for the “Charles Darwin, Evolution and Tropical Australia MOOC”

 

Dr. Sheryl Maher
Award: Blackboard Catalyst Award – Student Impact
Summary: This project was designed to improve the completion rates of students in a first year biology unit at Charles Darwin University, Australia. The project “Pracs My Way” has been designed to allow a better work-life-study balance for students though the introduction of a more flexible option to complete the practical experiments in this unit of study. This opens up higher education to students from non‐standard backgrounds who have competing commitments which can interfere with traditional study modes. During 2012, 133 students enrolled in the unit, but only 77 completed, whereas in 2103, after the implementation of "Pracs My Way," 127 students enrolled in this unit but 94 completed the unit.

Yean Tan, Kwang Yee, & Mary Bushell – Pharmacy and Allied Health
Award: Vice Chancellor's Awards for Outstanding Contribution to Student Learning
Summary: The team, in an extremely challenging period, implemented supportive teaching approaches and assessment tools which resulted in increased students' performance and satisfaction in BPHAR program.

 

Karen Joyce – Environmental Science
Award: Vice Chancellor's Awards for Outstanding Contribution to Student Learning
Summary: For the development of interactive, engaging and flexible multimedia learning tools that support effective learner engagement with earth science subjects.

 

Darryl Saunders & Ken Gibson – Law
Award: Vice Chancellor's Awards for Outstanding Contribution to Student Learning
Summary: The Team's combined skills have fused innovative pedagogy with creative applied technology to enable participation for a diverse student body in a subject traditionally based on face-to-face interactions..

 

Sarah Pirrie , Mats Unden, Cornelius Delaney, Henry Smith & Suzi Lyon – Creative Arts and Humanities (Visual Arts)
Award: Vice Chancellor's Awards for Outstanding Contribution to Student Learning
Summary: Development of a curated student exhibition program for students at Alice Springs and Darwin, which provide outstanding exchange and networking opportunities with peers, professionals and the public..

David Barker – Business and Service Industry – Cookery
Award: Vice Chancellor’s Awards for Outstanding Contribution to Student Learning
Summary: For engendering and sustaining strong student engagement in Baking through innovative use of technologies and outstanding empathy.

 

Sasha Muller – Business and services Industry – Sales & Personal Services Team
Award: Vice Chancellor’s Awards for Outstanding Contribution to Student Learning
Summary: For providing, in partnership with community organisations, effective and engaging training in Retail Services to students in remote communities.

 

Vinuthaa Murthy- Environmental and Life Sciences
Award: Vice Chancellor’s Awards for Outstanding Contribution to Student Learning
Summary: For the development and implementation of approaches to encourage student engagement, motivation and interpersonal skills through mentoring and collaborative learning in first year Chemistry classes.

 

Brian Phillips - School of Health
Award: Vice Chancellor’s Awards for Outstanding Contribution to Student Learning
Summary: For innovative approaches to teaching delivery through Learnline that addresses the challenges of engaging with off-campus non-traditional students.

 Ms Nicola Rolls et al – Common Units Program
Award: ALTC Award for Programs that Enhance Learning
Summary: For innovative approaches to assisting first year students in making a successful transition into higher education, with a focus on academic skill development and on contextual and cultural knowledge.

 

Ruth Billany – School of Health Sciences
Award: ALTC Citation for Outstanding Contribution to Student Learning
Summary: For integrating innovative assessment strategies, within a generic skills framework, in the blended curriculum delivery of Psychology: Assessment in/forms learning.

 

Stephane Bouchoucha – School of Health Sciences
Award: ALTC Citation for Outstanding Contribution to Student Learning
Summary: For designing unique approaches to assessment promoting connectedness between a dispersed cohort of students, providing timely feedback and enhancement of peer based critical appraisal.

 

Greg Heins - School of Engineering and IT
Award: ALTC Citation for Outstanding Contribution to Student Learning (Early Career Category)
Summary: For the development of a numerical methods engineering unit using cognitive apprenticeship approach to independent learning, based on authentic problems.

 

Antonio Tjung – Commercial Cookery and Bakery (Top End)
Award: Vice Chancellor’s Awards for Outstanding Contribution to Student Learning
Summary: For inspiring students to excellence in Cookery.

 

Wynton Nathan, Martin Brain, Alfred Harper (Carpentry) & Zac Watt (OLT) – Carpentry
Award: Vice Chancellor’s Awards for Outstanding Contribution to Student Learning
Summary: For creating and providing a flexible, effective and engaging learning experience for carpentry students in a blended environment by optimising the use of educational technology.

Keith McGuiness – Environmental & Life Sciences
Award: ALTC Award for Teaching Excellence
Summary: Recgonised for his creative, innovative, enthusiastic approach to education, with a teaching approach is to work collaboratively with students, building learning partnerships to explore issues and ideas and to develop a deep understanding of concepts and methods.

 

Barbara White – School of Engineering and IT
Award: Vice Chancellor’s Awards for Outstanding Contribution to Student Learning
Summary: For leading the development of the first 21st century technology rich learning spaces that support experiential learning needs of diverse learners in a range of disciplines at CDU.

 

Keith McGuiness– Environmental and Life Sciences
Award: Vice Chancellor’s Awards for Outstanding Contribution to Student Learning
Summary: For creating and providing effective and engaging teaching and learning experiences in statistics to students from diverse disciplines and at a range of levels.

 

Helen (Mel) Hazard Hazard – School of Education
Award: Vice Chancellor’s Awards for Outstanding Contribution to Student Learning
Summary: For the successful ongoing development and implementation of Early Childhood Education curricula and pedagogy attuned to contemporary theory and practice.

 

Greg Heins – School of Engineering and IT
Award: Vice Chancellor’s Awards for Outstanding Contribution to Student Learning

Summary: For the development of a numerical methods engineering unit using a cognitive apprenticeship approach to independent learning, based on authentic problems.

 

Helen Rysavy - Teaching & Learning Quality Group
Award: Vice Chancellor’s Award (General Staff)
Summary: For the development of innovative, award-winning web and multimedia learning resources that foster and support active student engagement.

 

Jason Thomson – Business Advanced, Business and Services Industry Division
Award: Vice Chancellor’s Awards for Outstanding Contribution to Student Learning
Summary: For the provision of Business Services related training and assessment in addition to partnership management that engages a unique and diverse student body and facilitates student centred learning and development.

 

Howard Pullen- Trades Industry Division
Award: Northern Territory VET Teacher / Trainer of the Year

Summary: For dedicated to developing green technologies and imparting this knowledge to students whilst volunteering overseas in developing countries.

Deborah West – Health Sciences
Award: ALTC Citation for Outstanding Contribution to Student Learning
Summary: For leadership in the development of innovative social work and community studies curriculum that addresses the unique challenges of the Northern Territory.

 

Helen Rysavy – Teaching & Learning Quality Group
Award: ALTC Citation for Outstanding Contribution to Student Learning
Summary:For the development of innovative, award-winning web and multimedia learning resources that foster and support active student engagement in their learning.

 

Tony Jensen – Primary Industries & Community Services Industry Division
Award: Vice Chancellor’s Awards for Outstanding Contribution to Student Learning
Summary: For ongoing teaching excellence through the support and encouragement of individual student learning.

 

Christine Tayler – Primary Industries & Community Services Industry Division
Award: Vice Chancellor’s Awards for Outstanding Contribution to Student Learning
Summary: For the development of a digital learning tool to meet the needs of low literacy Indigenous and non Indigenous learners in the childcare field.

 

Jason Wilkes – Business & Services Industry Division
Award: Vice Chancellor’s Awards for Outstanding Contribution to Student Learning
Summary: For the development of industry-focused innovations in commercial cookery training that have nurtured students' passion for cookery and resulted in national and international recognition.

 

Agriculture & Rural Operations Administrative Team – Primary Industries & Community Services Industry Division
Award: Vice Chancellor’s Awards for Outstanding Contribution to Student Learning
Summary: For pioneering and developing the use of Away From Base Funding to improve Indigenous student outcomes at CDU.

 

English as a Second Language Team – Language & Literacy Industry Division
Award: Vice Chancellor's Awards for Outstanding Contribution to Student Learning
Summary: For the sustained and effective provision of English language classes and orientation to Australian culture to newly-arrived non-English speaking refugees and migrants.

Kathy Banks – Creative Arts & Humanities
Award: ALTC Citation for Outstanding Contribution to Student Learning
Summary: For the development of a group model of teaching and learning singing that engages a unique and diverse student body and facilitates student autonomy.

 

Christine Tayler - Early Child Care
Award: Northern Territory VET Teacher / Trainer of the Year

 

Mark Thiele – Engineering
Award: Vice Chancellor’s Awards for Outstanding Contribution to Student Learning
Summary: Aligning the criteria of a national competition to the assessment of ENG235 Manufacturing to provide students with a collaborative, authentic and contextualised learning experience.

 

Stuart Anderson – Primary Industries & Community Services
Award: Vice Chancellor’s Awards for Outstanding Contribution to Student Learning
Summary: Innovative development, flexible delivery and critical evaluation of teaching and learning that are current, relevant and connect learners with the community services industry.

 

Nicolas de Silva – Tourism & Hospitality
Award: Vice Chancellor’s Awards for Outstanding Contribution to Student Learning
Summary: I believe in flexible learning opportunities for all clients, regardless of their circumstances. My approaches to teaching have proven students can achieve their career goals.

 

Brian Heim – Primary Industries & Community Services
Award: Vice Chancellor’s Awards for Outstanding Contribution to Student Learning
Summary: For sustained and ongoing VET teaching and learning leadership and development in the School of Science and Primary Industries.

 

Bronwyn Hudson – Sales & Personal Services
Award: Vice Chancellor’s Awards for Outstanding Contribution to Student Learning
Summary: Hairdressing attracts students with high creative skills, by allowing them to express their creativity during their training their enthusiasm is reflected in the outcomes.

 

Bharat Desai – Commercial Cookery & Bakery
Award: Vice Chancellor’s Awards for Outstanding Contribution to Student Learning
Summary: Providing a stimulating and relevant education for all of my students and empowering them with skills that exceed the expectations of industry.

Nicola Rolls, Greg Williams, Rob Wolff – Common Units
Award: ALTC Citation for Outstanding Contribution to Student Learning
Summary: For enhancing the quality and success of our students' learning journey through best practice in curricula, teaching, assessment, support and research.

 

Mark Thiele – Engineering
Award: ALTC Citation for Outstanding Contribution to Student Learning
Summary: For aligning the criteria of a national competition to the assessment of ENG235 Manufacturing, to provide students with a collaborative, authentic and contextualised learning experience.

 

Robert Schwerdt - Bakery
Award: Northern Territory VET Teacher/Trainer of the Year Award
Summary: For continued commitment to VET students, employers and the pursuit of excellence in the delivery of VET.

 

Kathy Banks – Creative Arts & Humanities
Award: Vice Chancellor’s Awards for Outstanding Contribution to Student Learning
Summary: For the development of a unique student centred vocal teaching programme which applies a research-led model of voice training to an innovative teaching methodology.

 

Common Units Team: Nicola Rolls, Greg Williams, Rob Wolff – Common Units
Award: Vice Chancellor’s Awards for Outstanding Contribution to Student Learning
Summary: Enhancing the quality and success of our students' learning journey through best practice in curricula, teaching, assessment, support and research.

 

Barbara White and Jodi Tutty – Information Technology
Award: Vice Chancellor’s Awards for Outstanding Contribution to Student Learning
Summary: For a creative and sustained contribution in the field of commercial cookery benefiting both CDU students and the wider Tourism and Hospitality community.

 

Barbara White, Jodi Tutty, Helen Rysavy – Information Technology
Award: ascilite Best Small Project
Summary: Programming Concepts

 

TY Lee – Tourism & Hospitality
Award: Vice Chancellor’s Awards for Outstanding Contribution to Student Learning
Summary: For a creative and sustained contribution in the field of commercial cookery benefiting both CDU students and the wider Tourism and Hospitality community.

 

Jo Norris– Tourism & Hospitality
Award: Vice Chancellor’s Awards for Outstanding Contribution to Student Learning
Summary: Providing flexible, holistic delivery and assessment of competency to ensure the achievement of employability skills that support the needs of both the Industry and students.

 

Robert Schwerdt– Tourism & Hospitality
Award: Vice Chancellor’s Awards for Outstanding Contribution to Student Learning
Summary: I believe Artisan Baking combines old world craft with new world technologies to create a learning experience that values both the student and the work they do.

Barbara White & Jodi Tutty – School of IT
Award: ALTC Citation for Outstanding Contribution to Student Learning
Summary: For creating learning environments using mobile, wireless technologies that enable diverse cohorts of students to develop a critical mastery of the discipline knowledge and skills.

 

Barbara White, Jodi Tutty, Helen Rysavy – Information Technology
Award:ascilite Best Small Project
Summary: Database Concepts

 

Lindsay Hutley, Penny Wurm, Keith McGuiness, Diana Pearson, Samantha Setterfield – Science & Primary Industries
Award: ALTC Citation for Outstanding Contribution to Student Learning
Summary: An engaging, flexible postgraduate program, focussing on tropical Australia and building skills and understandings for regional professionals in authentic learning contexts.

 

Keith McGuiness – Science & Primary Industries
Award: ALTC Citation for Outstanding Contribution to Student Learning
Summary: Teaching the whole person: learning-centred partnerships in statistics.

 

Amanda Cawthorne-Crosby - Children's Services
Award: NT VET Teacher/ Trainer of the Year

 

Ty Lee- Commercial Cookery
Award: Runner up NT VET Teacher/ Trainer of the Year

Waymamba Gaykamaŋu, Michael Christie, John Greatorex, Betty Marrŋanyin – Yolngu Studies team
Award: Prime Minister’s Award for University Teacher of the Year
Summary: For the development of a unique program in which Aboriginal lecturers teach their own languages and culture at TAFE, undergraduate, and postgraduate levels, under the supervision of their own community elders.

 

Waymamba Gaykamaŋu, Michael Christie, John Greatorex, Betty Marrŋanyin – Yolngu Studies team
Award: National Teaching Award
Summary: Humanities and the Arts.

 

Lesley Instone, Penny Wurm, Kate Parr, Helen Rysavy – Science & Primary IndustryAward:ascilite Best Small Project
Summary: Fire Ecology and Mangement in Northern Australia