Issue 6
Tuesday, 07 August 2018
Charles Darwin University
E-news
From left: Brianna Simmonds, Rikki Challis and Helena Sangster with their junior judging awards at Darwin Show
From left: Brianna Simmonds, Rikki Challis and Helena Sangster with their junior judging awards at Darwin Show

Pepper star of Show in Katherine

By Patrick Nelson

Katherine Rural College Pepper has proven to be the standout exhibit at Katherine Show, while Brahman stud mates Pirate and Princess Christine impressed judges most at Darwin Show.

Pepper’s major prizes were Champion Junior Heifer, Grand Champion Heifer and Supreme Champion at Katherine Show and Reserve Champion Junior Heifer in Darwin.

Princess Christine picked up Reserve Champion Junior Brahman Heifer in Katherine and Junior Champion Heifer in Darwin, while Pirate was the Junior Champion Brahman Bull at both Shows.

Stud Overseer and Show Cattle Lecturer Jessica Beckhouse said she was pleased that the Charles Darwin University primary industries college had again performed strongly at both Shows.

“Each Show is different and every judge looks for different things, so it’s not unusual to see a shift in results between events,” Ms Beckhouse said.

“We had a good group of students who worked well together and did an amazing job presenting the cattle.

“Georgina Harley was the standout student at Katherine, whereas in Darwin the placings were shared among the students.”

Katherine Show Results

Heifer led class under 15 months – Rural College Pepper 1st, RC Princess Christine 2nd, RC Petal 3rd
Heifer led class 15m and under 24m – RC Narla 2nd, RC Nelly 3rd, RC Nida 4th
Junior Champion Brahman Heifer – RC Pepper
Reserve Champion Junior Brahman Heifer – RC Princess Christine
Cow led class 24m and under 48m – RC Mandy 1st, RC Martha 2nd, RC Minnie 3rd
Senior Champion Brahman Cow – RC Mandy
Reserve Senior Champion Brahman Cow – RC Martha
Grand Champion Brahman Female – RC Pepper
Bull Led Class under 15m – RC Pirate 1st, RC PJ 2nd, RC Peter Pan 3rd
Bull Led Class 15m and under 24 m – RC Neil 2nd
Junior Champion Brahman Bull – RC Pirate
Bull Led Class 24m and under 48 m – RC Max 3rd, RC Macky 4th
Supreme Exhibit – RC Pepper
Progeny Group Led Class – CDU Overdrive 2nd, CDU Mr DJ 3rd
Breeders Group – CDU 2nd
Juvenile Judging 12-16y – Georgina Harley 1st, Kirsty Gamble 2nd, Helena Sangster 3rd
Junior Handler – Georgina Harley 2nd, Rikki Challis 3rd
Senior Handler – Tom Lehman 2nd

Darwin Show

Heifer Led Class 9 months and under 12 months – RC Princess Christine 1st, RC Pepper 2nd, RC Petal 3rd
Heifer Led Class 12m and under 18 m – RC Nadine 1st, RC Nova 2nd
Heifer Led Class 18m and under 21 m – RC Nida 1st, RC Nancy 3rd
Junior Champion Female – RC Princess Christine
Cow Led Class 24m and under 36 m – RC Martha 1st, RC Mandy 2nd
Reserve Senior Champion Female – RC Martha
Bull Led Class 9m and under 12m – RC Pirate 1st, RC Percy 2nd, RC Peter Pan 3rd
Bull Led Class 18m and under 21m – RC Neil 2nd, RC Ned 3rd
Junior Champion Brahman Bull – RC Pirate
Bull Led Class 24m and under 36 m – RC Max 2nd
Reserve Champion Junior Heifer – RC Pepper
Progeny Group Led Class – CDU 2nd
Breeders Group – CDU 2nd, and 3rd (with cattle on loan from Dept of Education)
Junior Judging 13-16y – Helena Sangster 1st, Rikki challis 2nd, Brianna Simmonds 3rd
Junior Handler 13-16y – Rikki Challis 3rd
Best Cattle Attendant – Tom Lehman