Issue 3
Tuesday, 07 May 2019
Charles Darwin University
E-news
Trade Apprentice of the Year Savanne Canobie
Trade Apprentice of the Year Savanne Canobie

Savanne wins top trades trophy

By Patrick Nelson

Electrotechnology student Savanne Canobie won the School of Trades’ highest accolade at the third annual awards presentation night at Casuarina campus.

Savanne, who works for Alcan Gove in Nhulunbuy, collected the Advanced Training International Sean Kildare Overall Trade Apprentice of the Year trophy, an achievement that drew praise from Head of School Roy Brandner.

“This is a wonderful achievement for Savanne, who has demonstrated hard work, effort and a high level of skill throughout her apprenticeship training. I congratulate Savanne and indeed all winners and nominees on their achievements.”

Mr Brandner said it was a delight to be involved in the ceremony, which recognised the top students from 2018.

“I wish every one of you all the very best for the future; you are the future of the Northern Territory.”

Mr Brandner said the School of Trades continued to deliver training to more than 1300 apprentices across the Territory.

“Our apprentices are vital contributors of skill to our economy, filling critical roles that industry needs to flourish.”

He also thanked industry and government partners, employers, the Trades team and sponsors.

“These awards would not be possible without the generous support of Advanced Training International and major sponsor ERGT Australia,” he said.

The winners are:

Building Technology
Construction: Michael Newton
Roof Plumbing: Luke Marcroft
Plumbing: Steven Bucsuhazy
Cert IV Building Design Drafting: Birgit Chan and Despina Rossides
Building Technology Overall: Michael Newton

Electrotechnology
Refrigeration: Jarred Donovan
Electrical: Daniel Owers
Instrumentation: Benjamin Martin
Metal, Trades and Engineering
Metal Fabrication: Peter Calma
Heavy Fabrication: Jack Muirhead
Fitting and Machining: Benjamin Martin

Automotive
Electrical: Dean Tinning
Heavy vehicle: Dale Dhamarrandji
VSS: Caylis Pierik
Spray Painting: Marcus Haygarth-Hendy
Panel Beating: Ryan McClelland
Automotive Memorial Award: Theofanis Ninnis

Advanced Training International
Frank May Automotive Apprentice: Callum Difrancesco
Paul Henderson Civil Apprentice: Joshua Eltagondeo
Arthur Hamilton Welding and Metal Fabrication Apprentice: Liam Hatcher
Deborah Fracaro Electrotechnology Apprentice: Savanne Canobie
Sean Kildare Overall Trade Apprentice: Savanne Canobie.