Issue 4
Monday, 28 May 2018
Charles Darwin University
E-news
Shorelands Managing Director Arthur Hamilton congratulates high-achieving apprentice Quinton Langkowski. Image Rohan Badenhop
Shorelands Managing Director Arthur Hamilton congratulates high-achieving apprentice Quinton Langkowski. Image Rohan Badenhop

Award double-act for top tradie

By Patrick Nelson

The second annual School of Trades awards night has proven a memorable one for Quinton Langkowski who collected two prizes including the prestigious Overall Trade Apprentice of the year trophy.

Moments earlier the Certificate III in Engineering student had been named winner of the Advanced Training International Welding and Metal Fabrication Apprentice Award.

Quinton, a third-year apprentice, was one of 19 high-achieving apprentice or trainee tradies to win awards on a night that showcased the diversity and talent among students in the School of Trades.

Vice-Chancellor Professor Simon Maddocks said VET continued to enjoy a long and proud tradition at CDU and in the broader community.

“The outcomes and impact of our work is felt throughout the Northern Territory workforce and economy,” Professor Maddocks said.

“Every time we sit down in our homes, drive our cars, or sit in a restaurant, we rely on the skills of someone who has been trained in the VET sector.

“What we do makes a difference to thousands of individual futures in Darwin, regional areas and remote communities.”

Professor Maddocks congratulated the award winners and urged them to follow their passions to help shape a brighter future.

“I extend my thanks to the partners and families who have supported not only the winners, but all the apprentices at the School, to gain the knowledge and skills that they are seeking.”

The award winners are:

Building Technology
Construction: Nicholas Hobbs
Roof Plumbing: Jake Natar
Plumbing:  Jacob Mitchell
Building Technology Overall: Luke Unwin

Electrotechnology
Refrigeration: Martin Van Der Velde
Electrical: Savanne Canobie
Instrumentation: Philippus Schutte

Metal Trades and Engineering
Light Fabrication: Liam Hatcher
Heavy Fabrication: Reece Steinohrt
Fitting and Machining: Luke Turnbull

Automotive
Automotive Electrical: Rohan Amos
Automotive Heavy Vehicle: Thomas Mitchell
Automotive VSS: Stergos Panatos
Automotive Panel and Paint: Dean Huby
Automotive Memorial Award: Patrick Griffin

Advanced Training International Awards
Frank May Automotive Apprentice: Billy Barlow
Paul Henderson Civil Apprentice: Bradley Greenfield
Arthur Hamilton Welding and Metal Fabrication Apprentice: Quinton Langkowski
Deborah Fracaro Electrotechnology Apprentice: Michael Francis
Sean Kildare Overall Trade Apprentice: Quinton Langkowski

See In-Pictures for more images.